FİYAT TEKLİFİ İSTE
İLETİŞİM »

HEMEN ARA:
+90532 645 99 89

Bermuda Grass  419 / TIFWAY

Türkçesi    :  Bermuda 419  Çimi

Latincesi   :  Cynodon Dactylon & Cynodon transvaalensis

İngilizcesi :  Bermuda Grass 419 Tifway

Özellikleri :

 • Cynodon dactylon ve Cynodon transvaalensis türlerinin melezlenmesi sonucunda meydana gelen yeni bir türdür .
 • Genel olarak Common bermudaya ait gen özelliklerine sahip olmasına karşın  bazı üstün özellikleri vardır ki bunlar bizim 419 tifway i seçme sebeplerimizdir.
 • Common Bermuda çimine göre daha bodur bir yapıya sahiptir.Yaprak aralığı daha kısadır böylece daha sık bir yapı oluşturur.
 • Bermuda 419 Tifway çeşidi , ince dokusu ve yumuşak yaprak dokusundan dolayı spor faliyetlerinin yapıldığı alanlarda tercih edilmektedir.
 • Basılmaya dayanımı diğer sıcak çim türlerine göre daha iyidir. Deformasyona uğrayan alandar diğer sıcak çim türlerine göre daha hızlı kapatır.
 • Antalya da bulunan Golf sahalarının hemen hemen hepsinde  fairway ve tee alanlarında Tifway 419 kullanılmıştır.Ancak Putting Greenlerde 419 TIFWAY  yerine TIFDWARF Hybrid Bermuda çeşidi kullanılmaktadır.
  Bunun en önemli gerekçelerini şu şekilde sıralayabiliriz.
  Yaprakları daha sert olduğu için Golf topunun yüzeydeki hızını arttırıyor.
  Tifway 419 a göre kısa biçime elverişlidir ( 2,5mm e kadar )
 • Bermuda 419 Tifway e ait tohum yoktur. Sadece rulo çim veya stolon olarak uygulaması mevcuttur. Ancak 419 Tifway e yakın formda yeni bermuda hibrit tohum çeşitleri üretilmiştir.
 • Rulo ve Stolon olarak satışını yapmaktayız.

.

Bermuda 419 Tifway diğer sıcak iklim çim türlerine göre daha çok bakım gerektirir. Düzenli kesilmesi , gübrelenmesi , ilaçlanması ve sulanması gerekmektedir. Bakımlarının iyi yapılmaması durumunda , yabancı ot çıkışları görünür ve sık dokusunu kaybeder.

Yabancı ot çıkışlarını engellemek için çok iyi bakım gerekmektedir.  

DOLAYISIYLA BERMUDA 419 TİFWAY ÇİMİNİ ÖZELLİKKLE AKDENİZ BÖLGESİNDEKİ FUTBOL SAHALARI GİBİ ÖZEL BAKIM YAPILABİLECEK ALANLAR İÇİN ÖNERİYORUZ.

Write a comment:

*

Your email address will not be published.